برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
چاقی موضعی

چاقی موضعی: از پیشگیری تا درمان!

چاقی موضعی به معنای تجمع چربی در قسمت خاصی از بدن است. به طور معمول ازدست‌دادن چربی تجمع یافته سخت‌تر از حالتی است که چربی در سراسر بدن پخش شده است. این موضوع می‌تواند تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس افراد داشته باشد. آگاهی از فاکتورهای مرتبط با چاقی موضعی و شناسایی استراتژی‌های مؤثر جهت پیشگیری و کنترل این موضوع ضروری است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با بررسی همه‌جانبه چاقی موضعی، سلامت عمومی بدن خود را ارتقا دهید.

چاقی موضعی

چاقی موضعی چیست؟

انباشته شدن چربی در منطقه مشخصی از بدن، چاقی موضعی نامیده می‌شود. در این حالت بافت چربی در زیر پوست قسمت‌هایی مانند شکم، ران‌ها، بازوها و یا دیگر اندام‌ها تجمع می‌یابد. مطالعات مختلف نشان می‌دهد که احتمال بروز این نوع چاقی در زنان بیش‌تر از مردان است. چاقی موضعی می‌تواند خطر ابتلا به مشکلاتی مانند کبد چرب، حساسیت به انسولین، کلسترول و فشار خون بالا و همچنین بیماری‌های قلبی عروقی را چندین برابر کند.

انواع چاقی موضعی

به طور کلی متخصصان تغذیه، چاقی را به سه نوع تقسیم‌بندی می‌کنند. برای این تقسیم‌بندی از شاخصی به نام شاخص توده بدنی (BMI) استفاده می‌کنند.BMI  ابزاری مناسب جهت بررسی سلامت فرد است. اگر شاخص توده بدنی شما بین 25 تا 29 kg/m2  باشد، خطر ابتلا به چاقی و در نتیجه ریسک‌های سلامتی افزایش می‌یابد. سه دسته‌بندی چاقی به شرح زیر است:

 • نوع 1: BMI بین 30 تا 35
 • نوع 2: BMI بین 35 تا 40
 • نوع 3: BMI از 40 به بالا

روشن است که هرچه نوع چاقی بالاتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف مانند دیابت، مشکلات تنفسی و قلبی عروقی افزایش خواهد یافت.

چاقی موضعی عموماً در نواحی شکم، ران، بازو، باسن و سینه بیشتر بروز می‌کند. این موضوع به ژنتیک و همچنین سبک زندگی افراد مرتبط است.

عوامل ابتلا به چاقی موضعی

دلایل ابتلا به چاقی موضعی می‌تواند از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد.  اما لیستی از عوامل رایج را در ادامه مشاهده می‌نمایید.

 • ژنتیک: این مورد نقش به سزایی در چاقی موضع دارد. بدن برخی افراد مستعد تجمع چربی در قسمت‌های خاصی است.
 • تغییرات هورمونی: هورمون‌های مانند کورتیزول، استروژن و انسولین بر پخش چربی در بدن اثرگذار هستند. تغییرات هورمونی که در زنان بیش‌تر از مردان اتفاق می‌افتد، سبب انباشته‌شدن چربی می‌شود.
 • رژیم غذایی: داشتن رژیم غذایی نامناسب و استفاده از مواد خوراکی پرکالری، فست‌فود و مواد غذایی فرآوری شده نرخ ابتلا به این مشکل را افزایش می‌دهد.
 • سن: با افزایش سن متابولیسم و میزان فعالیت بدنی دچار تغییرات می‌شود. در نتیجه افراد مسن‌تر بیشتر در معرض چاقی موضعی هستند.
 • جنسیت: تجمع چربی در مردان معمولاً در نواحی شکمی است در حالی که در زنان این مورد بیشتر در ران‌ها و باسن اتفاق می‌افتد.
پیشگیری از چاقی موضعی

پیشگیری از چاقی موضعی

به طور کلی چربی‌سوزی و هدف قرار دادن قسمت خاصی از بدن کار آسانی نیست اما می‌توان با رعایت برخی نکات از ابتلا به چاقی موضعی جلوگیری کرد.

فعالیت بدنی

انجام حرکات ورزشی به طور منظم در برنامه روزانه یکی از مؤثرترین راه‌ها جهت کنترل چاقی است. این فعالیت‌ها باید شامل حرکات قدرتی، کششی و هوازی باشند. هر یک از این موارد به طور ویژه‌ای سبب کالری‌سوزی شده و قسمت‌های مختلف بدن را درگیر می‌کند.

رژیم غذایی مناسب

استفاده از مواد غذایی با کالری‌های مفید به پیشگیری از انباشته شدن چربی در بدن کمک می‌کند. بهتر است تا حد ممکن از مصرف غذاهای آماده و غنی از چربی‌های اشباع بپرهیزید. در عوض مصرف سبزیجات، ترکیبات پر فیبر و پروتئین را افزایش دهید. به علاوه برخی از عادات غذایی نامناسب، مانند ریزه‌خواری را  ترک نمایید.

نوشیدن آب کافی

در طی شبانه‌روز میزان مناسبی از آب را مصرف نمایید. این کار کمک می‌کند تا متابولیسم بدن بهبود یابد.

کنترل اضطراب

یکی از دلایل اصلی چاقی موضعی استرس است. این موضوع بیشتر در چربی‌های نواحی شکم خود را نشان می‌دهد. با رعایت تکنیک‌های مدیریت استرس می‌توان به طور مؤثری از این مورد جلوگیری کرد.

خواب کافی و باکیفیت

داشتن خواب کافی تأثیر مستقیمی بر سطح هورمون‌های مختلف دارد. به علاوه نداشتن برنامه خواب مناسب می‌تواند سبب اختلال در اشتهای فرد شود. در نتیجه بهتر است تا با خواب مناسب (7 تا 9 ساعت)  از سلامت عمومی خود محافظت نمایید. 

عوارض چاقی موضعی

چربی انباشته شده می‌تواند عوارض خطرناکی بر سلامت بدن داشته باشد. این مشکلات می‌توانند بر روی جسم و یا روان فرد تأثیر بگذارند.

 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری: تجمع چربی در بدن می‌تواند خطر ابتلا به دیابت، افزایش فشار خون، مشکلات کلیوی و تنگی نفس را در پی داشته باشد.
 • کاهش تحرک: چاقی موضعی سبب می‌شود تا انجام برخی حرکات و فعالیت‌های ورزشی دشوار شود. این مورد رنج حرکتی افراد را محدود می‌نماید.
 • صدمه به اعتماد به نفس: وجود مقدار زیادی از چربی در یک قسمت از بدن می‌تواند شکل کلی بدن را تحت تأثیر قرار دهد. این موضوع بر تصویر شخص در اجتماع اثر داشته و می‌تواند اعتماد به نفس او را کاهش دهد.
 • مشکلات پوستی: گاهی تجمع چربی باعث تغییرات در ظاهر پوست می‌شود. برای مثال ایجاد سلولیت و ترک‌های پوستی از آن موارد هستند.

روش‌های درمان چاقی موضعی

در کنار روش‌‌های پیشگیرانه، درمان‌های پزشکی جهت از بین بردن چاقی موضعی وجود دارند. لیپوساکشن، کویتیشن، لیزر لیپولیز و کربوکسی‌تراپی از این موارد هستند.

لیپوساکشن یک عمل جراحی است که در آن به کمک دستگاه مکش، چربی‌های اضافه بدن برداشته می‌شود. کویتیشن روشی غیرتهاجمی بوده که در آن از امواج اولتراسونیک جهت شکستن بافت چربی و در نهایت خروج آن از غدد لنفاوی استفاده می‌شود. بافت‌های چربی به کمک لیزر لیپولیز کاهش سایز می‌دهند. در کربوکسی‌تراپی پزشک گاز کربن‌دی‌اکسید را به منطقه موردنظر تزریق می‌کند تا سوخت‌وساز در آن ناحیه بیشتر شود.

توجه به این نکته ضروری است که هر یک از روش‌های گفته شده عوارض خاص خودشان را داشته و نیاز است تا با مشورت با پزشک متخصص بهترین تصمیم گرفته شود.

کلام آخر

امروزه با افزایش عوامل محرک، چاقی موضعی در بسیاری از افراد دیده می‌شود. این مورد بستگی زیادی به سبک زندگی و همچنین سابقه ژنتیکی دارد. بهترین راه برای فرار از این مشکل رعایت روش‌های پیشگیری مانند فعالیت‌های ورزشی و دوری از استرس است. با دنبال کردن این نکات علاوه بر برطرف کردن چاقی موضعی، سلامت عمومی بدن نیز بهبود می‌یابد.

آیا روش‌های پزشکی درمان چاقی موضعی مانند لیپوساکشن، دائمی هستند؟

اگرچه چنین روش‌های درمانی تأثیر سریعی در حذف چربی‌های انباشته شده خواهند داشت، اما رعایت سبک زندگی سالم پس از درمان نیز ضروری است.

نتایج دوره:

مصاحبه با تعدادی از قهرمانان کاهش وزن ما رو ببینید و با تجربه اونا کاهش وزن سریعتری رو تجربه کنید.

نویسنده تیم تحقیقاتی maryam

گروه تخصصی کاهش وزن اندام برتر، ارائه دهنده متد اختصاصی کاهش وزن ریشه ای است که به همه علاقمندان به تناسب اندام کمک می کند به راحتی در کنار سفره غذایی خانواده وزن کم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران
مطالب مرتبط