برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
رژیم غذایی کتوژنیک و سرطان

رژیم غذایی کتوژنیک و سرطان

رژیم کتوژنیک که اغلب به آن “کتو” می‌گویند. اینکه رژیم کتوژنیک آیا واقعا تاثیر مثبتی دارد یا نه، یک سوال پیچیده است. اول اینکه سرطان یک بیماری واحد نیست. این مجموعه گسترده‌ای از بیماری‌ها است. این امکان وجود دارد که رژیم کتو برای یک نوع سرطان مفید باشد اما برای نوع دیگر مضر باشد. همچنین مهم است که نحوه عملکرد رژیم کتو در کنار سایر درمان‌ها مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی در نظر گرفته شود. اگر سرطان دارید و به دنبال تغییرات رژیم غذایی هستید، این یک تبدیل ضروری است که باید با پزشک خود انجام دهید.

این مقاله به این می‌پردازد که رژیم کتو چیست و چگونه ممکن است برای پیشگیری یا کمک به مبارزه با سرطان کار کند. همچنین خلاصه‌ای از آنچه تحقیقات نسبتاً جدید در مورد مزایای احتمالی کتو و همچنین عوارض جانبی و خطرات می‌گوید، ارائه می‌کند.

رژیم غذایی کتوژنیک و سرطان

فهرست مطالب

تعریف رژیم کتوژنیک

رژیم کتو سرشار از چربی (55 تا 60 درصد)، کربوهیدرات کم (5 تا 10 درصد) و پروتئین «خنثی» است. با 30 تا 35 درصد کل کالری، اغلب مقدار کمی پروتئین بیشتر از رژیم معمولی غربی دارد. اگرچه کتو کربوهیدرات‌ها را محدود می‌کند، اما با بسیاری از رژیم‌های غذایی کم‌ کربوهیدرات که از 20 تا 30 درصد کربوهیدرات تشکیل شده‌اند، متفاوت است.

کتو انطباق

هدف رژیم کتو سوزاندن چربی به جای شکر به عنوان منبع انرژی بدن است. هنگامی که مصرف کربوهیدرات به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، بدن به چربی‌سوزی روی‌می‌آورد، فرآیندی که اجسام کتون تولید می‌کند. به آن انطباق کتو می‌گویند. این کتوز مبتنی بر رژیم غذایی با کتواسیدوز دیابتی، یک وضعیت خطرناک، متفاوت است.

رژیم کتو و بیماری

مشخص شده است که کتو حداقل در کوتاه مدت منجر به کاهش وزن می‌شود. همچنین ثابت شده است که در محدودکردن تشنج در افراد مبتلا به صرع مقاوم به دارو مفید است و برای نقش احتمالی آن در شرایطی از بیماری پارکینسون تا اوتیسم تحت مطالعه است.

مکانیسم‌های احتمالی در سرطان

تحقیقات در مورد استفاده از رژیم کتو در سرطان جدید است و یافته‌ها به خوبی ثابت نشده است. بنابراین باید ببینیم رژیم چگونه بر سلول‌های سرطانی و سلول‌های طبیعی بدن تأثیر می‌گذارد. کتو ممکن است حداقل برای برخی سرطان‌ها از چند راه مختلف فوایدی داشته باشد. برخی از آنها به چگونگی کمک کتو به سرکوب رشد سلول‌های سرطانی مربوط می‌شوند. برخی دیگر بر پیشگیری از سرطان متمرکز هستند.

اثرات بر سلول‌های سرطانی

یک امکان برای چگونگی عملکرد کتو براساس آنچه که سلول‌های سرطانی را تغذیه می‌کند، و اینکه چگونه کتو ممکن است با “گرسنه” کردن آنها، رشد آنها را کاهش دهد. این بخش از علم اصلاً جدید نیست: دانشمند اتو واربورگ برای اولین بار اثر واربورگ را توصیف کرد که منجر به دریافت جایزه نوبل او در فیزیولوژی و پزشکی در سال 1931 شد. اساساً نظریه او این بود که گلوکز (قند) سلول‌های سرطانی را تغذیه می‌کند. در نتیجه، شکر اغلب به عنوان عامل سرطان مقصر شناخته شده است. با این حال، با کتو، رژیم در واقع از وابستگی سرطان به گلوکز سوء استفاده می‌کند. از مطالعات آزمایشگاهی، به نظر می‌رسد که حداقل برخی از سلول‌های سرطانی در استفاده از کتون‌ها به عنوان منبع انرژی مشکل دارند. این سلول‌های سرطانی به دلیل تغییرات بیوشیمیایی مرتبط با توانایی آن‌ها در استفاده از کتون‌ها، کمتر دچار تطابق با کتو می‌شوند.

این تئوری این است که با ایجاد کتوز، رژیم کتو به سلول‌های سالم برتری نسبت به سلول‌های سرطانی می‌دهد. این به این دلیل است که سلول‌های سرطانی ممکن است به خوبی با استفاده از کتون‌ها برای رشد سازگار نشوند.

این احتمال وجود دارد که کتو، در تئوری، نقشی در سرطان داشته باشد، زیرا منجر به کاهش سطح انسولین در بدن می‌شود. از تحقیقات مشخص شده است که هم انسولین و هم فاکتورهای رشد شبه انسولین می‌توانند رشد سرطان‌ها را تحریک کنند. برای اینکه سرطان‌ها رشد کنند، آنها همچنین نیاز به ایجاد رگ‌های خونی جدید برای حمایت از تومور دارند. به این فرآیند آنژیوژنز می‌گویند.

مکانیسم‌های احتمالی در پیشگیری

در تئوری، رژیم کتو همچنین ممکن است به روش‌هایی عمل کند که می‌تواند خطر ابتلا به حداقل برخی از سرطان‌ها را کاهش دهد. سرطان زمانی شروع می‌شود که یک سری جهش در یک سلول طبیعی رخ می‌دهد. ممکن است ژن‌های ارثی در کار باشد، اما بیشتر جهش‌ها در طول زمان از طریق استرس اکسیداتیو به دست می‌آیند. این به عدم تعادل رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها اشاره دارد، به طوری که تعداد رادیکال‌های آزاد از آنتی‌اکسیدان‌ها بیشتر است.

رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که می‌توانند توسط عوامل سرطان‌زا یا فرآیندهای طبیعی در بدن تولید شوند. تئوری پشت رژیم غذایی غنی از غذاهای آنتی‌اکسیدان این است که آنها به طور شیمیایی برای “خنثی کردن” رادیکال‌های آزاد عمل می‌کنند. آنها به کنترل آنها و بازگرداندن تعادل کمک می‌کنند. در یک مطالعه، بادی کتون B-hyroxybutyrat  نشان داده شده است که استرس اکسیداتیو را سرکوب می‌کند.

اجسام کتون دو عمل بالقوه مثبت را در اینجا ارائه می‌دهند. اول، آنها تولید رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌‌دهند. در عین حال، آنها ظرفیت آنتی‌اکسیدانی را در بدن افزایش می‌دهند. این ممکن است برای افرادی که با سرطان زندگی می‌کنند مهم باشد، زیرا سلول‌های سرطانی جهش‌های جدیدی ایجاد می‌کنند. این تغییرات می‌تواند شیمی درمانی و داروهای هدفمندی را که کار می‌کردند بی‌اثر کنند.

مزایای بالقوه در پیشگیری یا درمان سرطان

مزایای بالقوه در پیشگیری یا درمان سرطان

تحقیقات در مورد اینکه چگونه یک رژیم کتو ممکن است در پیشگیری و درمان سرطان موثر باشد در مراحل اولیه است. مطالعات انسانی نسبتا کمی تا به امروز انجام شده است، اما مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه کتوز ممکن است در سرطان نقش داشته باشد.

مطالعات پیش بالینی (آزمایشگاهی و حیوانی)

مطالعات حیوانی، همراه با سلول‌های سرطانی انسانی که در آزمایشگاه رشد می‌کنند، مستقیماً نشان نمی‌دهند که چه اتفاقی در انسان خواهد افتاد، اما نقش بالقوه کتو در سرطان را روشن می‌کند. به طور کلی، مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که کتو ممکن است اثرات ضد سرطانی در اکثر سرطان‌ها داشته باشد. یک بررسی در سال 2017 از مطالعات موجود نشان داد که 72٪ از آنها نشان دادند که رژیم کتو اثر ضد توموری بر سرطان در حیوانات دارد. در این بررسی، یک اثر پیش سرطانی (بدتر شدن تومور به دلیل رژیم کتو) مشاهده نشد.

سایر مطالعات پیش بالینی نشان داده‌اند که انواع مختلف سرطان یا انواع فرعی آنها ممکن است به طور متفاوتی به کتو پاسخ دهند. برای مثال، رژیم غذایی بر روی برخی از سلول‌های سرطانی اثر ضد سرطانی داشت، اما به نظر می‌رسید که در سرطان کلیه و ملانوم BRAF مثبت، اثر ضد سرطانی داشته باشد.

این واقعیت که ملانوم مثبت BRAF V600E در مطالعه موش، رشد قابل توجهی در رژیم کتو نشان داد. این نگرانی را ایجاد می‌کند که کتو ممکن است اثرات متفاوتی داشته باشد نه تنها بر انواع مختلف سرطان، بلکه تغییرات مولکولی خاصی که باعث رشد تومور می‌شود.

به طور کلی، خوب یا بد، به نظر می‌رسد کتو بر متابولیسم سلول‌های سرطانی تأثیر دارد. در مطالعه‌ای در سال 2019، رژیم غذایی کتو سلول‌ها را به روش‌هایی سرکوب می‌کند که ممکن است فراتر از عملکرد آن در تامین انرژی سلول‌ها باشد. با این حال، مکانیسمی که ممکن است در کار باشد، ناشناخته است.

مطالعات انسانی

بیشتر مطالعات رژیم کتو در افراد مبتلا به سرطان کوچک بوده است و بسیاری از آنها در درجه اول بر ایمنی تمرکز کرده اند. قوی‌ترین شواهد در مورد گلیوبلاستوما، شایع‌ترین و تهاجمی‌ترین نوع سرطان مغز دیده شده است. همچنین شواهد خوبی برای فواید بالقوه کتو در سایر سرطان‌ها از جمله سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و سرطان پانکراس وجود دارد.

در حالی که مطالعات حیوانی مفید است، وضعیت در انسان ممکن است متفاوت باشد. یک مطالعه که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، رشد قابل توجه ملانوم BRAF مثبت را در موش‌های تحت رژیم کتو نشان داد. با این حال، در یک کارآزمایی کوچک با تنها چند انسان که ملانوم BRAF مثبت داشتند، به نظر می‌رسد که یکی از آنها از رژیم کتو سود می‌برد.

یک مطالعه در سال 2018 در مورد اثرات کتو بر روی زنان مبتلا به سرطان تخمدان یا رحم، در درجه اول ایمنی را بررسی کرد، اما از جهات دیگر دلگرم کننده بود. رژیم غذایی تاثیر منفی بر کیفیت زندگی زنان نداشت و ممکن است عملکرد فیزیکی را بهبود بخشد، خستگی را کاهش دهد و هوس غذایی را کاهش دهد.

عوارض جانبی، خطرات و موارد منع مصرف

با هر رویکردی به سرطان، مزایای بالقوه باید در مقابل خطرات سنجیده شود. همین امر در مورد اتخاذ رژیم کتو نیز صادق است. در اینجا برخی از مشکلات رایج‌تر وجود دارد. هنگامی که افراد رژیم کتو را شروع می‌کنند، معمولاً علائمی دارند که “آنفولانزای کتو” نامیده می‌شود. این می‌تواند شامل خستگی، حالت تهوع، استفراغ، تحمل کمتر ورزش، یبوست و سایر عوارض جانبی دستگاه گوارش باشد.

خطرات

این عوارض جانبی و همچنین اثرات متابولیکی رژیم کتو می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد، از جمله:

  • کم آبی بدن
  • سنگ کلیه
  • نقرس
  • هیپوگلیسمی
  • مردم همچنین باید آگاه باشند که کتو می‌تواند باعث مثبت شدن کاذب تست تنفسی الکل شود.

عوارض جانبی طولانی مدت ممکن است شامل سطوح پایین پروتئین در خون (هیپوپروتئینمی)، بیماری کبد چرب، و سطوح پایین ویتامین‌ها و مواد معدنی کلیدی باشد. از آنجایی که حفظ رژیم غذایی سخت است و تحقیقات نسبتاً جدید است، همه اثرات بالقوه طولانی مدت ناشناخته هستند.

خطرات بالقوه مرتبط با سرطان

در حالی که مطالعات کمی انجام شده است، رژیم کتو برخی از خطرات احتمالی را برای افراد مبتلا به سرطان ایجاد می‌کند. در اینجا چند مورد وجود دارد که قبل از ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی باید بدانید و با پزشک مشورت کنید.

خطرات بالقوه مرتبط با سرطان

نیازهای غذایی و کمبودهای احتمالی

رژیم کتو سخت است و دریافت تمام مواد مغذی مهم مورد نیاز در یک رژیم غذایی سالم می‌تواند سخت باشد. افزایش مصرف چربی نیز می‌تواند مشکل ساز باشد. برای مثال، رژیم غذایی کم چرب با خطر کمتر عود در برخی از انواع سرطان سینه مرتبط است. از سوی دیگر، کتو ممکن است به کاهش وزن برخی افراد کمک کند. چاقی با خطر بالاتر عود سرطان سینه مرتبط است.

هنگامی که با سرطان کنار می‌آیید، یا اگر دارای یک اختلال ارثی در متابولیسم چربی هستید، ممکن است بدن افرادی که سرطان ندارند، عملکرد مشابهی نداشته باشد. همانطور که سلول‌های سرطانی ممکن است قادر به پردازش پروتئین‌ها و چربی‌ها نباشند، ممکن است سلول‌های سالم نیز مشکلاتی داشته باشند.

یکی از نگرانی‌های مهم محدود کردن غذاهایی مانند میوه‌ها است. مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد خطر ابتلا به سرطان در افرادی که تعداد بیشتری میوه و سبزیجات مصرف می‌کنند کمتر است.

از آنجایی که محصولات لبنی در برخی از رژیم های کتو محدود می‌شوند، کمبود ویتامین D نیز ممکن است نگران کننده باشد. به دلیل ارتباط سطح پایین ویتامین D با پیامدهای ضعیف در برخی از سرطان‌ها، همه افراد مبتلا به سرطان باید برای تعیین سطح ویتامین D خود آزمایش خون بدهند و در صورت پایین بودن سطح (یا در حد پایین) با انکولوژیست خود صحبت کنند.

فیبر

از آنجایی که رژیم کتوژنیک میوه‌ها و حبوبات را محدود می‌کند، ممکن است مصرف فیبر را نیز کاهش دهد. فیبر را می‌توان به عنوان یک “پری بیوتیک” یا غذایی که باکتری‌های روده را تغذیه می‌کند در نظر گرفت.

برای افراد مبتلا به سرطان که با ایمونوتراپی درمان می‌شوند، میکروبیوم متنوع روده با اثربخشی بیشتر همراه است. اگرچه به نظر نمی‌رسید که پروبیوتیک‌ها کمک کننده باشند، اما یک رژیم غذایی با فیبر بالا کمک کننده بود. فیبر همچنین به حفظ عملکرد روده کمک می‌کند. دستورالعمل‌های فعلی USDA مصرف روزانه 23 تا 33 گرم فیبر را توصیه می‌کند.

خستگی

کتو می‌تواند خستگی مرتبط با سرطان (خستگی سرطان) را در ابتدا بدتر کند، و بسیاری از مردم این خستگی را یکی از آزاردهنده‌ترین عوارض جانبی درمان سرطان می‌دانستند.

کاشکسی سرطان

اگرچه کاهش وزن به عنوان روشی برای کاهش وزن مورد ستایش قرار می‌گیرد، اما ممکن است برای افرادی که مبتلا به سرطان هستند مضر باشد. کاشکسی سرطان، سندرم کاهش وزن ناخواسته و تحلیل عضلانی، تصور می‌شود که عامل مستقیم 20 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان باشد.

آیا رژیم کتوژنیک می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند؟

سرطان معمولا با ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی درمان می‌شود. بسیاری از استراتژی‌های رژیم غذایی مختلف مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما هیچ‌کدام مؤثر نبوده‌اند. جالب توجه است، برخی از تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک بسیار کم کربوهیدرات ممکن است کمک کند.

نکته مهم: هرگز و هرگز نباید درمان پزشکی مرسوم سرطان را به نفع درمان جایگزین مانند رژیم کتوژنیک به تعویق بیندازید. شما باید همه گزینه‌های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

موارد منع مصرف

زنان باردار، مایل به باردار شدن یا شیردهی باید از رژیم کتو اجتناب کنند. همچنین در افراد دیابتی باید با احتیاط و فقط با راهنمایی دقیق پزشک مصرف شود. چندین شرایط پزشکی وجود دارد که برای آنها کتو مطلقاً نباید استفاده شود. این شرایط عبارتند از:

  • نارسایی کبد
  • پانکراتیت
  • برخی از سندرم‌های ارثی، مانند کمبود پیروات کیناز، و سایر اختلالات متابولیسم چربی.

رژیم غذایی و سرطان

ما می‌دانیم که آنچه می‌خوریم مهم است. همانطور که بنزین با اکتان بالاتر ممکن است منجر به عملکرد بهتر در خودروها شود، بدن ما نیز زمانی کارآمدتر عمل می‌کند که ما به آنها سوخت مناسب بدهیم. با این حال، وقتی صحبت از رژیم غذایی و سرطان می‌شود، تحقیقات در مراحل ابتدایی خود هستند.

رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات و گوشت‌های فرآوری‌شده با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها مرتبط است. اطلاعات کمتری در مورد اینکه چگونه غذاها و رژیم‌های غذایی خاص بر سرطان موجود تأثیر می‌گذارد، شناخته شده است. خوشبختانه، در حال حاضر آزمایشات بالینی زیادی برای پاسخ به این سؤالات طراحی شده است.

مروری کوتاه بر رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت‌های زیادی با سایر رژیم‌های کم کربوهیدرات مانند رژیم اتکینز دارد. این شامل کاهش قابل توجه مصرف کربوهیدرات‌ها و جایگزینی آنها با چربی و پروتئین است. این تغییر منجر به یک حالت متابولیک به نام کتوز می‌شود. پس از چند روز، چربی منبع اصلی انرژی بدن شما می‌شود. این باعث افزایش قابل توجهی در سطح ترکیباتی به نام کتون در خون شما می‌شود.

به طور کلی، رژیم کتوژنیک 70 درصد کالری را به صورت چربی، با 20 درصد کالری از پروتئین و 10 درصد کالری از کربوهیدرات‌ها تامین می‌کند. با این حال، نسخه‌های زیادی از رژیم کتوژنیک وجود دارد. برخی از نسخه‌ها حتی چربی بیشتری دارند.

نقش قند خون در سرطان

بسیاری از درمان‌های سرطان برای هدف قراردادن تفاوت‌های بیولوژیکی بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های طبیعی طراحی شده‌اند. تقریباً همه سلول‌های سرطانی یک ویژگی مشترک دارند: آنها از کربوهیدرات یا قند خون تغذیه می‌کنند تا رشد کنند و تکثیر شوند.

هنگامی که از یک رژیم کتوژنیک پیروی می‌کنید، برخی از فرآیندهای متابولیک استاندارد تغییر می‌کند و سطح قند خون شما بسیار پایین می‌آید. رژیم کتوژنیک بتواند به کاهش پیشرفت سرطان کمک کند زیرا باعث کاهش سریع سطح قند خون می‌شود.

سایر فواید رژیم کتوژنیک برای درمان سرطان

سایر فواید رژیم کتوژنیک برای درمان سرطان

چگونه یک رژیم کتوژنیک می‌تواند به درمان سرطان کمک کند؟ اولاً، کاهش کربوهیدرات‌ها می‌تواند به سرعت کالری دریافتی را کاهش دهد و انرژی موجود برای سلول‌های بدن را کاهش دهد. به نوبه خود، رشد تومور و پیشرفت سرطان را کاهش دهد. علاوه بر این، رژیم‌های کتوژنیک می‌توانند مزایای دیگری نیز داشته باشند.

کاهش انسولین

انسولین یک هورمون آنابولیک است. این بدان معناست که انسولین باعث می‌شود سلول‌ها، از جمله سلول‌های سرطانی، در صورت وجود رشد کنند. بنابراین، سطوح پایین انسولین ممکن است رشد تومور را کند کند.

افزایش کتون‌ها

سلول‌های سرطانی نمی‌توانند از کتون‌ها به عنوان سوخت استفاده کنند. تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد که کتون‌ها ممکن است اندازه و رشد تومور را کاهش دهند.

اثرات رژیم کتوژنیک بر سرطان در حیوانات

محققان رژیم کتوژنیک را به عنوان یک درمان جایگزین سرطان برای چندین دهه مطالعه کرده‌اند. تا همین اواخر، بیشتر این مطالعات بر روی حیوانات انجام می‌شد. تعداد زیادی از این مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که رژیم کتوژنیک می‌تواند رشد تومور را کاهش داده و میزان بقا را بهبود بخشد.

یک مطالعه روی موش‌های مبتلا به سرطان متاستاتیک رژیم کتوژنیک را با یا بدون اکسیژن درمانی آزمایش کرد. در مقایسه با یک رژیم غذایی استاندارد، رژیم کتوژنیک منجر به کاهش قابل توجهی در رشد تومور شد.

رژیم کتوژنیک نیز میانگین زمان بقا را 56.7 درصد (معادل حدود 17 روز) افزایش داد. این عدد در صورت ترکیب با اکسیژن درمانی به 77.9٪ (یا حدود 24 روز) افزایش یافت.

مطالعه دیگری نشان داد که استفاده از رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات برای محدود کردن سطح گلوکز از رشد تومورهای سرطان سلول سنگفرشی در موش‌های مبتلا به سرطان ریه یا سرطان مری جلوگیری می‌کند. افراد مورد مطالعه تنها 0.1 درصد از کالری خود را از کربوهیدرات دریافت کردند.

این رژیم زمانی که با داروی دیابت کاناگلیفلوزین ترکیب شد در جلوگیری از رشد تومور موثرتر بود. رژیم کتوژنیک به تنهایی به کوچک کردن تومورهای موجود کمکی نکرد و همچنین داروی شیمی درمانی سیس پلاتین نیز کمکی نکرد. با این حال، ترکیب این دو روش در کمک به کوچک شدن تومورها موثر بود.

برخی از اعضای همان تیم تحقیقاتی قبلاً تشخیص داده بودند که سرطان‌های سلول سنگفرشی بیش از سایر سرطان‌ها، مانند آدنوکارسینوما، برای نیازهای انرژی خود به گلوکز متکی هستند.

در برخی موارد، پیروی از رژیم کتوژنیک باعث می‌شود داروهای ضد سرطان، مهارکننده‌های فسفوئینوزیتید 3-کیناز (مهارکننده‌های PI3K) موثرتر عمل کنند. این تأثیر تا حدی به این واقعیت نسبت داده می‌شود که رژیم کتوژنیک سطح انسولین را کاهش می‌دهد.

رژیم کتوژنیک و سرطان در انسان

علیرغم شواهد امیدوارکننده در مورد حیوانات، تحقیقات در مورد انسان فقط در حال ظهور است و تا حد زیادی محدود به مطالعات موردی است. در حال حاضر، به نظر می‌رسد تحقیقات محدود نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است اندازه تومور و سرعت پیشرفت برخی سرطان‌ها را کاهش دهد.

مطالعات سرطان مغز

بیشتر تحقیقات در مورد سرطان به گلیوبلاستوماها می‌پردازد که به ویژه تومورهای مغزی تهاجمی هستند. یک مطالعه موردی در سال 2010 اولین بار بود که تحقیقاتی در مورد اثرات درمان گلیوبلاستوما با ترکیبی از درمان استاندارد و رژیم غذایی کتوژنیک محدود منتشر شد.

مطالعه موردی زنی 65 ساله را دنبال کرد. پس از جراحی، او یک رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری دریافت کرد. در این مدت، پیشرفت تومور کند شد. با این حال، 10 هفته پس از بازگشت به یک رژیم غذایی عادی، او افزایش قابل توجهی در رشد تومور را تجربه کرد.

نتایج تحقیقات بعدی نیز امیدوارکننده است. تقریباً تمام تحقیقات بعدی به این نتیجه رسیده‌اند که رژیم کتوژنیک منجر به کاهش سطح گلوکز می‌شود. علاوه بر این، مطالعات نشان داد که رژیم کتوژنیک بی‌خطر است و ممکن است به افزایش اثرات درمان‌های سنتی سرطان کمک کند.

در مطالعه دیگری، 3 نفر از هر 5 نفر مبتلا به گلیوم پس از اتخاذ رژیم کتوژنیک همراه با پرتودرمانی یا شیمی درمانی، بهبودی کامل را تجربه کردند. با این حال، دو شرکت‌کننده دیگر پس از توقف رژیم کتوژنیک، پیشرفت بیماری را تجربه کردند.

گزارش‌های موردی مشابه در سال 1995 واکنش‌ها به رژیم کتوژنیک را در دو دختر که تحت درمان سرطان پیشرفته مغز قرار داشتند، بررسی کرد. محققان دریافتند که جذب گلوکز در تومورهای هر دو دختر کاهش یافته است.

یکی از دختران گزارش کرد که کیفیت زندگی بهبود یافته و به مدت 12 ماه در رژیم باقی ماند. در این مدت، بیماری او پیشرفت بیشتری نشان نداد.

رژیم کتوژنیک و پیشگیری از سرطان

مطالعات سایر سرطان‌ها

پیروی از یک رژیم غذایی کتوژنیک به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی عملکرد فیزیکی زنان مبتلا به سرطان تخمدان یا آندومتر را افزایش داد. برخی از شرکت کنندگان در این مطالعه به جای آن رژیم غذایی انجمن سرطان آمریکا (ACS) با فیبر بالا و کم چربی را دنبال کردند. زنانی که از رژیم کتوژنیک پیروی می‌کردند بیشتر گزارش می‌دادند که می‌توانند به راحتی فعالیت‌هایی مانند بالا رفتن از پله‌ها یا حرکت دادن میز را انجام دهند.

آنها همچنین مزایای دیگری مانند افزایش انرژی و کاهش میل به غذاهای نشاسته‌ای و “چربی‌های فست فود” مانند پیتزا را تجربه کردند. رژیم کتوژنیک همچنین ممکن است به بهبود افراد مبتلا به انواع مختلف سرطان کمک کند.

در مطالعه‌ای بر روی 81 نفر، محققان فوایدی مانند کاهش توده چربی در افراد مبتلا به سرطان رکتوم یا سینه و حفظ توده عضلانی اسکلتی را مشاهده کردند.

شرکت‌کنندگان در مطالعه با وجود اینکه تحت پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از هر دو بودند، این مزایا را تجربه کردند. این درمان‌های استاندارد سرطان بر ترکیب بدن و اشتها تأثیر منفی می‌گذارند.

مطالعه کیفیت زندگی

یک مطالعه کیفیت زندگی اثرات رژیم کتوژنیک را در 16 فرد مبتلا به سرطان پیشرفته بررسی کرد. چندین نفر از مطالعه خارج شدند زیرا از رژیم غذایی لذت نمی‌بردند یا به دلایل شخصی. دو نفر زود فوت کردند. از 16 شرکت کننده، 5 نفر در کل دوره 3 ماهه مطالعه در رژیم کتوژنیک باقی ماندند. آنها بدون هیچ گونه عوارض جانبی منفی ناشی از رژیم غذایی، بهزیستی عاطفی را بهبود بخشید و بی‌خوابی را کاهش داد.

برخی از پارامترها، مانند خستگی و درد، ثابت ماندند یا با گذشت زمان بدتر شدند. از آنجایی که شرکت‌کنندگان در مطالعه همه بیماری پیشرفته داشتند، این نتیجه مورد انتظار بود. اگرچه رژیم کتوژنیک فوایدی را برای کیفیت زندگی نشان داد، اما نرخ انطباق نسبتاً پایین نشان می‌دهد که ممکن است سخت باشد که مردم را به رژیم غذایی بچسبانند.

رژیم کتوژنیک و پیشگیری از سرطان

برخی مکانیسم‌ها نشان می‌دهند که رژیم کتوژنیک ممکن است در وهله اول به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند. در درجه اول، ممکن است چندین عامل خطر اصلی سرطان را کاهش دهد.

ممکن است سطح IGF-1 را کاهش دهد!

فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) هورمونی است که برای رشد سلولی مهم است. همچنین مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی را کاهش می‌دهد. این هورمون در ایجاد و پیشرفت سرطان نقش دارد. رژیم کتوژنیک سطح IGF-1 را کاهش می‌دهد و در نتیجه اثرات مستقیم انسولین بر رشد سلولی را کاهش می‌دهد. این ممکن است رشد تومور و خطر سرطان را در دراز مدت کاهش دهد.

می‌تواند به سطح قند خون و مدیریت دیابت کمک کند!

شواهد دیگر حاکی از آن است که افراد مبتلا به قند خون بالا و دیابت در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک حداقل در کوتاه مدت می‌تواند در کاهش سطح قند خون و مدیریت دیابت بسیار موثر باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است رعایت رژیم غذایی را برای مدت طولانی دشوار بدانند. مطالعات بیشتری در مورد ایمنی طولانی مدت رژیم غذایی نیز مورد نیاز است.

ممکن است چاقی را کاهش دهد!

چاقی نیز یک عامل خطر برای سرطان است. از آنجایی که رژیم کتوژنیک یک ابزار قدرتمند کاهش وزن است، ممکن است با مبارزه با چاقی، خطر ابتلا به سرطان را نیز کاهش دهد.

مضرات احتمالی برای افراد مبتلا به سرطان

توجه به این نکته مهم است که علیرغم تحقیقات امیدوارکننده، هیچ گروه سرطانی اصلی رژیم کتوژنیک را برای پیشگیری از سرطان یا درمان سرطان توصیه نمی‌کند. رژیم کتوژنیک فواید خود را دارد، اما خطراتی نیز دارد.

به عنوان مثال، رژیم غذایی سرشار از چربی است. علاوه بر این، بسیاری از غذاهای مجاز در رژیم غذایی، مانند گوشت قرمز، خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهند. رژیم غذایی از نظر غذاهای شناخته شده برای پیشگیری از سرطان، مانند غلات کامل، میوه‌ها و برخی سبزیجات بسیار محدود است.

همچنین برای کسانی که تحت درمان‌های سنتی سرطان قرار می‌گیرند، مصرف کالری کافی در حین رژیم غذایی می‌تواند چالش برانگیز باشد. رژیم‌های کم کربوهیدرات، مانند رژیم‌های کتوژنیک، اغلب منجر به کاهش وزن می‌شوند.

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سرطان چالش برانگیز است. ماهیت محدود‌کننده رژیم‌ غذایی گاهی اوقات برای یک فرد مبتلا به سرطان بسیار زیاد است، به خصوص زمانی که غذا می‌تواند منبع آرامش باشد.

رژیم غذایی برای همه مناسب نیست و حتی می‌تواند باعث آسیب شود. اگر می‌خواهید رژیم کتوژنیک را بررسی کنید، ابتدا با یک متخصص پزشکی صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا رژیم غذایی در وهله اول برای شما مناسب است یا خیر و در طول مسیر با شما همکاری کنند.

حرف آخر

رژیم کتوژنیک فواید زیادی برای سلامتی دارد. براساس مطالعات حیوانی و برخی تحقیقات اولیه در انسان، ممکن است به درمان یا پیشگیری از سرطان نیز کمک کند. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که تحقیقات فعلی هنوز در حال ظهور است. هرگز و هرگز نباید از درمان مرسوم سرطان به نفع درمان جایگزین مانند رژیم کتوژنیک اجتناب کنید.

بهترین راه حل شما همچنان پیروی از توصیه‌های انکولوژیست خود است. درمان‌های رایج پزشکی در درمان بسیاری از انواع رایج سرطان بسیار موثر هستند. گفته می‌شود، شاید یک رژیم کتوژنیک می‌تواند انتخاب خوبی به عنوان یک درمان کمکی باشد، به این معنی که علاوه بر درمان‌های معمولی استفاده می‌شود.

رژیم کتوژنیک چه معایبی دارد؟

این برنامه غذایی نیز دارای معایبی است. این رژیم غذایی نباید به صورت طولانی مدت استفاده شود. در صورت مایل بودن به استفاده از رژیم کتوژنیک بهتر است با متخصص تغذیه مشورت نمائید.

نتایج دوره:

مصاحبه با تعدادی از قهرمانان کاهش وزن ما رو ببینید و با تجربه اونا کاهش وزن سریعتری رو تجربه کنید.

نویسنده تیم تحقیقاتی اندام برتر

گروه تخصصی کاهش وزن اندام برتر، ارائه دهنده متد اختصاصی کاهش وزن ریشه ای است که به همه علاقمندان به تناسب اندام کمک می کند به راحتی در کنار سفره غذایی خانواده وزن کم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران
مطالب مرتبط