برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
یائسگی و چاقی

یائسگی و چاقی : علت، درمان و پیشگیری از چاقی!

تغییرات در سطح استروژن باعث افزایش وزن می‌شود. استروژن یکی از مهم‌ترین هورمون‌های جنسی در زنان است. ویژگی‌های جنسی جسمانی در بسیاری از موارد مانند تنظیم چرخه قاعدگی، حفظ سلامت استخوان‌ها، تنظیم سطح کلسترول نقش دارد. سطح استروژن در دوران یائسگی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. استروژن پایین به طور مستقیم باعث افزایش وزن نمی‌شود، اما می‌تواند منجر به افزایش کل چربی بدن و بافت چربی شکم شود. در این مقاله از اندام برتر به بررسی ارتباط یائسگی و چاقی پرداخته‌ایم.

یائسگی و چاقی

یائسگی بر زندگی چه تاثیراتی دارد؟

یائسگی به نوعی بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد. یائسگی بخشی لذت بخش از زندگی یک زن است، اما مشکلات آزاردهنده‌ای می‌تواند در این روند ایجاد شود. قطع ناگهانی هورمون استروژن باعث تغییرات جسمی و روحی می‌شود. زنان ممکن است در این دوره بیشتر حساس، تحریک پذیر یا غمگین باشند.

می‌توان مشاهده کرد که یائسگی می‌تواند باعث افسردگی و افزایش تمایل به اختلالات خلقی شود. بیشتر زنان کم و بیش گرگرفتگی و عرق کردن را تجربه می‌کنند. کیفیت خواب بدتر می‌شود. زمان خواب را می‌توان کوتاه کرد. اختلالات خواب ممکن است بیشتر شود. شناخته شده است که یائسگی می‌تواند باعث عدم تعادل در سطح کلسترول، افزایش شکنندگی استخوان و مشکلات پوستی و مویی شود.

علت چاقی بعد از یائسگی چیست؟

مشکل مهم دیگری که با یائسگی دیده می‌شود مشکل وزن است. زنان به خوبی می‌دانند که کنترل وزن در دوران یائسگی دشوارتر از قبل می‌شود. دلایل زیادی برای یائسگی و چاقی وجود دارد، اما دلیل اصلی آن کاهش متابولیسم است که با یائسگی شروع می‌شود.

در دوران یائسگی، میزان متابولیسم به طور متوسط ​​2-4 درصد کاهش می‌یابد. دلایل دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد مشکل وزن در دوران یائسگی آشکار می‌شود. خاطرنشان می‌شود که افسردگی در این دوره بیشتر از حد انتظار دیده می‌شود، حداقل به دلیل ناراحتی، اختلالات خوردن به ویژه تمایل به مصرف کربوهیدرات افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر، کم کاری تیروئید، که در دوران یائسگی شایع‌تر می‌شود، می‌تواند منجر به چاقی شود. در این دوره معمولا زنان شروع به فعالیت کمتر از قبل می‌کنند. از آنجایی که اکثر زنانی که به سن یائسگی رسیده‌اند، زندگی خانگی و کاری خود را سامان داده و فرزندان خود را تربیت کرد‌ه‌اند، اندکی از فعالیت‌های آن‌ها کاسته می‌شود. از سوی دیگر، بعد از 50 سالگی، گاهی اوقات می‌توان شوق خوردن و آشامیدن را اغراق آمیز کرد. در نتیجه، زن یائسه به فردی تبدیل می‌شود که نسبت به 5 تا 10 سال پیش راحت‌تر وزن اضافه می‌کند.

رابطه یائسگی و چاقی شکم

یائسگی یک فرایند طبیعی در زنان است که در آن تولید هورمون‌های زنانه در بدن کاهش می‌یابد و دوران قاعدگی به پایان می‌رسد. این فرایند ممکن است با تغییراتی در بدن زنان همراه باشد، از جمله افزایش وزن، به ویژه در منطقه شکمی. چاقی شکمی یا چربی شکمی نوعی چاقی است که در آن چربی در منطقه شکم به صورت اضافی انباشته می‌شود. این نوع چاقی می‌تواند با بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های کبدی و بسیاری بیماری‌های دیگر مرتبط باشد.

بلوغ، بارداری، و یائسگی همگی تغییراتی در سطح هورمون‌ها در بدن زنان ایجاد می‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شکمی شود. همچنین، فعالیت بدنی کم، تغذیه نامناسب، خواب کم و استرس نیز می‌تواند به افزایش وزن و چاقی شکمی در زنان منجر شود. برای کاهش این مشکلات، توصیه می‌شود که زنان در هر دوره از زندگی خود فعالیت بدنی منظم داشته باشند، تغذیه سالم و متعادل داشته باشند، به خواب کافی توجه کنند و سعی کنند استرس را کاهش دهند. همچنین، در مورد روش‌های درمانی مانند رژیم غذایی، ورزش و استفاده از داروها می‌توان با پزشک مشورت کرد.

یائسگی و چاقی

درمان چاقی دوران یائسگی

درمان چاقی در دوران یائسگی شامل ترکیبی از تغذیه سالم، فعالیت بدنی، و در برخی موارد داروها می‌شود. در ادامه به برخی از روش‌های درمانی برای کاهش چاقی در دوران یائسگی اشاره کرده‌ایم. این‌ها عبارت‌اند از:

 • تغذیه سالم
 • فعالیت بدنی
 • داروها

تغذیه سالم

تغذیه سالم و متعادل از اهمیت بسیاری برخوردار است. مصرف مواد غذایی با کمترین میزان چربی و قند، و بیشترین میزان مواد غذایی سالم مانند میوه و سبزیجات، می‌تواند به کاهش وزن و چاقی در دوران یائسگی کمک کند.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی منظم می‌تواند به کاهش وزن و چاقی در دوران یائسگی کمک کند. توصیه می‌شود که حداقل 30 دقیقه در روز و حداقل 5 روز در هفته فعالیت بدنی منظم داشته باشید، مانند پیاده روی، شنا، بدنسازی.

داروها

در بعضی موارد، پزشک ممکن است داروها را به شما تجویز کند تا به کاهش وزن کمک کنند. داروهایی مانند اورلیستات، فارماکوتراپی، تزریقات هورمون و یا دیگر داروهایی که برای کاهش وزن در دوران یائسگی توصیه می‌شوند، باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند.

در کل، کاهش وزن و چاقی شکمی در دوران یائسگی نیازمند ترکیبی از تغذیه سالم، فعالیت بدنی، و در صورت لزوم، داروهای کمکی است. بهتر است با پزشک خود در مورد روش‌های درمانی مناسب صحبت کنید.

چگونه می‌توان از جلوگیری از چاقی یائسگی جلوگیری کرد؟

جلوگیری از چاقی در دوران یائسگی می‌تواند بهبود کیفیت زندگی زنان و کاهش ریسک برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت کمک کند. در زیر چند نکته کلیدی برای جلوگیری از چاقی در دوران یائسگی ذکر شده است.

تغذیه سالم و متعادل

 • مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه به میزان کافی.
 • محدود کردن مصرف غذاهای پرچرب و شیرین، غذاهای پرنمک و آجیل‌های نمک‌دار.
 • ‌مصرف غذاهای کامل‌مغذی و غنی از فیبر
 • مصرف کمی از چای و قهوه و مصرف زیاد آب.

فعالیت بدنی منظم

 • ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و رقص.
 • ورزش‌های مقاومتی برای افزایش عضلات و سوزاندن چربی.
 • هدف 150 دقیقه ورزش هوازی متوسط یا 75 دقیقه ورزش هوازی شدید در هفته.

مدیریت استرس

 • تمرینات آرام‌سازی مثل یوگا و مدیتیشن.
 • فعالیت‌های تفریحی و استراحت کافی.
 • مشاوره با روان‌شناسی در صورت نیاز.

کنترل وزن

 • پایش و کنترل وزن خود با توجه به شاخص توده بدنی (BMI) مناسب برای سن و قد.
 • اجتناب از رژیم‌های غذایی نابه‌جا و روش‌های کاهش وزن ناپایدار.

توجه داشته باشید که هر زنی به دلیل تفاوت‌های بدنی، فعالیت‌های فیزیکی و تغذیه، نیازهای خاص خود را دارد. بهتر است قبل از اجرای هر برنامه‌ای، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا برنامه‌ای مناسب و به‌صورت شخصی برای شما تهیه شود. همچنین، در صورت داشتن هرگونه علائم یائسگی نامعمول یا مشکلات جدی مرتبط با چاقی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

چاقی دوران یائسگی چیست؟

چاقی دوران یائسگی به افزایش وزن در دوران یائسگی اطلاق می‌شود که معمولاً ناشی از تغییرات هورمونی، کاهش سرعت متابولیسم و کم‌تحرکی است.

چه علائمی همراه با یائسگی دیده می‌شود؟

علائم یائسگی شامل دوره‌های قاعدگی نامنظم، گر گرفتگی، افسردگی و اضطراب، خشکی و التهاب، کاهش درخواست جنسی و هیرسوتیسم (رویش موهای نامناسب در بدن) می‌شود.

رژیم غذایی مناسب برای کاهش چاقی در دوران یائسگی چیست؟

رژیم غذایی مناسب برای کاهش چاقی در دوران یائسگی شامل مصرف مواد غذایی سالم مانند میوه‌ها، سبزیجات، مقدار کمتری چربی و شکر، اجتناب از غذاهای پرچرب و نمک، و کاهش مصرف چای و قهوه است.

نتایج دوره:

مصاحبه با تعدادی از قهرمانان کاهش وزن ما رو ببینید و با تجربه اونا کاهش وزن سریعتری رو تجربه کنید.

نویسنده تیم تحقیقاتی اندام برتر

گروه تخصصی کاهش وزن اندام برتر، ارائه دهنده متد اختصاصی کاهش وزن ریشه ای است که به همه علاقمندان به تناسب اندام کمک می کند به راحتی در کنار سفره غذایی خانواده وزن کم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران
مطالب مرتبط