برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
علت بوی بد دهان

علت بوی بد دهان (هالیتوزیس) چیست؟!

بوی بد دهان ممکن است به دلیل بهداشت نامناسب دهان باشد، اما همیشه اینطور نیست. همچنین ممکن است به دلیل تعدادی از شرایط سلامتی از جمله خشکی دهان، سوزش سر دل یا حتی بیماری در قسمت دیگری از بدن شما رخ دهد. درمان هالیتوزیس بستگی به علت زمینه‌ای دارد.

علت بوی بد دهان

هالیتوز چیست؟

هالیتوزیس اصطلاح پزشکی برای بوی بد دهان است. همه افراد گهگاه بوی بد دهان می‌گیرند – به خصوص بعد از خوردن سیر، پیاز یا سایر غذاهای قوی. اما بوی بد دهان که از بین نمی‌رود (هالیتوز مزمن) می‌تواند به این معنی باشد که شما یک مشکل بهداشت دهان و دندان یا وضعیتی دارید که قسمت دیگری از بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بوی بد دهان نشانه بسیاری از شرایط مختلف است. به عبارت دیگر، مانند یک پیام هشدار دهنده از بدن شماست. یافتن علت اصلی هالیتوز اولین قدم در درمان این مشکل است.

علائم هالیتوز چیست؟

علامت اصلی هالیتوز تنفس بدبو است که از بین نمی‌رود. این بو ممکن است آنقدر قوی باشد که دیگران متوجه آن شوند.

شایع‌ترین علت بوی بد دهان چیست؟

شایع‌ترین علت هالیتوز، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. بدون رعایت بهداشت دهان و دندان – مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن روتین دندان – باکتری‌های مضر به دهان حمله کرده و خارج از کنترل تکثیر می‌شوند. این می‌تواند منجر به چندین مشکل سلامت دهان مانند بوی بد دهان، حفره‌ها و بیماری لثه شود.

علل دیگر بوی بد دهان چیست؟

در حالی که بهداشت نامناسب دهان شایع‌ترین علت بوی بد دهان است، این تنها دلیل نیست. چندین بیماری دیگر وجود دارد که می‌تواند باعث بوی بد دهان شود، از جمله:

خشکی دهان: بزاق به شستشوی دهان کمک می‌کند، بنابراین اگر بدن بزاق کافی تولید نمی‌کند، می‌تواند منجر به هالیتوزیس شود. سیگار کشیدن می‌تواند باعث خشکی دهان شود و همچنین خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، برخی داروها می‌توانند باعث خشکی دهان شوند.
سرطان سر و گردن: علائم سرطان دهان یا اوروفارنکس (اوروفارنکس شما بین بینی و دهان شما قرار دارد) شامل زخم‌هایی است که بهبود نمی‌یابند، درد دهان، مشکل در بلع، توده‌ای در گردن و کاهش وزن غیرقابل توضیح.
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD): ریفلاکس معده یک اختلال گوارشی است که در آن اسید یا مایع معده به مری، لوله‌ای که غذا را از دهان به معده می‌برد، نشت می‌کند.
سنگ لوزه‌ها: زمانی که غذا در لوزه‌ها گیر می‌کند (در پشت گلو قرار دارد)، گاهی اوقات به رسوبات کلسیمی تبدیل می‌شود که سنگ لوزه نامیده می‌شوند.
بیماری لثه: التهاب لثه می تواند باعث قرمزی، تورم و خونریزی شود. این پلاک ناشی از پلاک است، یک لایه چسبنده که روی دندان‌ها جمع می‌شود و می‌توان آن را با مسواک زدن و نخ دندان برداشت. ژنژیویت درمان نشده می‌تواند منجر به پریودنتیت شود که به بافت لثه آسیب می‌رساند و می‌تواند منجر به از دست دادن دندان و استخوان اطراف دندان شود. دهان ترانچ یک شکل پیشرفته از بیماری لثه است که می‌تواند شامل درد شدید، خونریزی، تب و خستگی باشد. (به این دلیل “دهان سنگر” نامیده می‌شود زیرا در طول جنگ جهانی اول یک بیماری رایج برای سربازان در سنگرها بود.)
عفونت در بینی، گلو یا ریه‌ها: برای مثال، افراد مبتلا به ذات‌الریه مایعی را سرفه می‌کنند که بوی بدی دارد.
دیابت: افراد مبتلا به دیابت خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهند – و بیماری لثه می‌تواند مدیریت دیابت را دشوارتر کند زیرا می‌تواند قند خون را افزایش دهد.
بیماری کبد یا بیماری کلیوی: زمانی که کبد و کلیه‌ها به درستی کار می‌کنند، سموم را از بدن خارج می‌کنند. اما در افراد مبتلا به بیماری کبدی یا کلیوی، این مواد سمی از بین نمی‌روند. این می‌تواند منجر به هالیتوز شود.
سندرم شوگرن: این بیماری خودایمنی می‌تواند منجر به درد عضلانی، خشکی چشم، خشکی پوست و خشکی دهان شود (که اغلب با بوی بد دهان مرتبط است).

بوی بد دهان چگونه درمان می‌شود؟

هالیتوز چگونه درمان می‌شود؟

درمان هالیتوز به علت اصلی این مشکل بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر بوی بد دهان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد، تمیز کردن دندان و بهبود بهداشت دهان و دندان در خانه احتمالا کمک خواهد کرد.

اما اگر بوی بد دهان نشانه بیماری دیگری در جای دیگری از بدن باشد، پزشک می‌تواند در تشخیص و درمان مناسب به فرد کمک کند.

گاهی اوقات، دندانپزشک شما ممکن است دهانشویه‌های خاصی را برای مبارزه با باکتری‌های خاص در دهان توصیه کند.

چگونه می‌توانم برای همیشه از شر بوی بد دهان خلاص شوم؟

همانطور که در بالا ذکر شد، درمان بیماری زمینه‌ای تنها درمان بوی بد دهان است. آدامس و نعناع نفس فقط مشکل را می‌پوشانند.

هنگامی که پزشک مشخص می کند که چه چیزی باعث هالیتوزیس شده است، می‌تواند یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای خاص برای فرد ایجاد کند.

چگونه می‌توانم از هالیتوز جلوگیری کنم؟

بهداشت دهان و دندان مناسب بهترین راه برای تمیز و تازه نگه داشتن بوی نفس شماست. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد:

دو بار در روز مسواک بزنید، هر بار حداقل دو دقیقه و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که زبان خود را با برس یا زبان خراش تمیز کنید که می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید.
از دهانشویه ضدباکتری بدون الکل استفاده کنید.
برای معاینه و تمیز کردن به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای برخی افراد، این ممکن است هر شش ماه یکبار باشد. اما دیگران ممکن است نیاز به ویزیت‌های مکرر داشته باشند تا سلامت دهان و دندان خود را کنترل کنند.
برای جلوگیری از خشکی دهان آب زیادی بنوشید.
تولید بزاق را با استفاده از آدامس‌های بدون قند، مکیدن آبنبات‌های بدون قند یا خوردن غذاهای سالم که نیاز به جویدن زیاد دارند، افزایش دهید. دندانپزشک ممکن است محصولاتی را توصیه یا تجویز کند که می‌توانند بزاق مصنوعی تولید کنند یا به بدن در تولید بزاق کمک کنند.
از الکل، کافئین و محصولات تنباکو خودداری کنید زیرا می‌توانند دهان را خشک کنند.

بهترین تکنیک برای مسواک زدن دندان‌ها چیست؟

در اینجا چند نکته و ترفند برای مسواک زدن صحیح دندان‌ها آورده شده است:

از مسواک نرم استفاده کنید. مطمئن شوید که اندازه و شکل آن به شما امکان می‌دهد به تمام نواحی دهان خود برسید.
مسواک خود را حداقل هر سه یا چهار ماه یکبار تعویض کنید.
مسواک خود را با زاویه 45 درجه به سمت لثه‌های خود نگه دارید و از ضربات کوتاه به اندازه عرض یک دندان استفاده کنید. مطمئن شوید که به بیرون، داخل و بالای هر دندان می‌رسید.
برس خود را به شدت فشار ندهید. مسواک زدن شدید یا استفاده از یک برس سخت می تواند باعث تحلیل لثه شود.

بهترین تکنیک برای نخ دندان کشیدن چیست؟

تمیز کردن بین دندان‌ها به اندازه مسواک زدن مهم است. نخ دندان می‌تواند جاهایی را که مسواک شما به آنها دسترسی ندارد تمیز کند. برای استفاده صحیح از نخ دندان:

حدود 18 اینچ نخ را جدا کرده و آن را دور انگشتان میانی خود بپیچید.
از انگشتان شست و سبابه خود استفاده کنید تا نخ دندان را محکم بگیرید تا یک یا دو اینچ از آن بین انگشتان شما قرار گیرد.
آن بخش میانی را بین دندان‌های خود هدایت کنید، نخ را دور یک دندان بپیچید (به شکل C) و هفت تا 10 بار طول آن دندان را به بالا و پایین بمالید. (توجه: اصطکاک برای از بین بردن پلاک از روی سطح دندان‌ها ضروری است. نخ‌ها برای از بین بردن تکه‌های بزرگ غذا و باقی مانده‌ها عالی هستند. اما اگر از نخ دندان استفاده می کنید، حتما از نخ دندان معمولی نیز استفاده کنید.)
حالا نخ را دور دندان همسایه بپیچید و این مراحل را تکرار کنید.
اگر نخ دندان نکشیده‌اید، ممکن است در چند روز اول مقداری خونریزی و ناراحتی وجود داشته باشد، اما باید برطرف شود.

در صورت داشتن هالیتوز چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

بیشتر افراد می‌توانند با درمان بیماری زمینه‌ای از شر بوی بد دهان خلاص شوند. این می‌تواند به سادگی بهبود روال بهداشت دهان و دندان باشد.

اگر بوی بد دهان مزمن به دلیل یک بیماری زمینه‌ای باشد، ممکن است آزمون و خطای وجود داشته باشد تا مشخص شود چه چیزی برای شما مفید است. پزشک ممکن است نیاز به آزمایش داروهای مختلف یا تغییر دوزها داشته باشد. یا ممکن است بخواهند آزمایش‌های بیشتری برای تعیین علت دقیق انجام دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر بهداشت را به خوبی رعایت می‌کنید و همچنان بوی بد دهان دارید، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. برخی از افراد سریعتر از دیگران پلاک ایجاد می‌کنند و ممکن است نیاز به تمیز کردن مکرر داشته باشند. همچنین می‌توانید با یک پریودنتیست (متخصص بیماری لثه) قرار ملاقات بگذارید تا ببیند بیماری لثه علت بوی بد دهان است یا خیر.

اگر دندانپزشک هیچ مشکلی برای سلامت دهان پیدا نکرد – مانند حفره‌ها یا بیماری لثه – پزشک مراقبت‌های اولیه شما می‌تواند تشخیص دهد که آیا بیماری دیگری باعث ایجاد بوی بد دهان شده است یا خیر.

حرف آخر

هالیتوزیس یک بیماری شایع است که می‌تواند باعث خجالت یا اعتماد به نفس پایین شود. اما بوی بد دهان چیزی نیست که از آن خجالت بکشید. اغلب این فقط روشی است که بدن به فرد می‌گوید که چه چیزی کاملاً درست نیست. خبر خوب این است که معمولاً می‌توانید با درمان بیماری زمینه‌ای از شر بوی بد دهان خلاص شوید. دندانپزشک و پزشک مراقبت‌های اولیه می‌توانند با هم کار کنند تا بفهمند چه چیزی برای وی موثر است.

هالیتوز چقدر شایع است؟

هالیتوزیس یک بیماری شایع است که تقریباً از هر 4 نفر در سراسر جهان 1 نفر را مبتلا می‌کند. مطالعه‌ای نشان داد که بوی بد دهان حدود 31.8 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر دائماً بوی بد دهان دارید به چه معناست؟

اگر به هالیتوز مزمن مبتلا هستید، ممکن است به این معنی باشد که بیماری لثه دارید. اگرچه همیشه اینطور نیست. هالیتوز همچنین می‌تواند نشانه‌ای از شرایط ذکر شده در بخش بالا باشد.
اگر بوی بد دهان دارید که از بین نمی‌رود، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. اگر هالیتوز به دلیل بهداشت نامناسب دهان باشد، تمیز کردن دندان یا روش پریودنتال (لثه) باید کمک کند. اگر دندان‌ها و لثه‌های سالمی دارید، هالیتوز ممکن است با مشکلی در قسمت دیگری از بدن مرتبط باشد.

از کجا بفهمم نفسم بوی بد می‌دهد؟

اگر در دهان خود طعم بدی دارید، احتمالاً بویی از دهان دارید که دیگران آن را استشمام می‌کنند. برای اینکه مطمئن شوید، با دندانپزشک خود ارزیابی کنید.

نتایج دوره:

مصاحبه با تعدادی از قهرمانان کاهش وزن ما رو ببینید و با تجربه اونا کاهش وزن سریعتری رو تجربه کنید.

نویسنده تیم تحقیقاتی اندام برتر

گروه تخصصی کاهش وزن اندام برتر، ارائه دهنده متد اختصاصی کاهش وزن ریشه ای است که به همه علاقمندان به تناسب اندام کمک می کند به راحتی در کنار سفره غذایی خانواده وزن کم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران
مطالب مرتبط