برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
برای دریافت مشاوره کاهش وزن تماس بگیرید
برونشیت

برونشیت : انواع، علائم، تشخیص و درمان

برونشیت (Bronchitis) زمانی است که راه‌های هوایی منتهی به ریه‌ها (نای و برونش) ملتهب شده و پر از مخاط می‌شود. هنگامی که بدن شما سعی می‌کند از شر مخاط خلاص شود، سرفه آزاردهنده‌ای دریافت می‌کنید. سرفه می‌تواند دو هفته یا بیشتر طول بکشد. برونشیت حاد معمولاً توسط یک ویروس ایجاد می‌شود و خود به خود از بین می‌رود. برونشیت مزمن هرگز از بین نمی‌رود، اما می‌توان آن را مدیریت کرد.

فهرست مطالب

برونشیت چیست؟

Bronchitis التهاب راه‌های هوایی است که به ریه‌های شما منتهی می‌شود. هنگامی که راه‌های هوایی (نای و برونش‌ها) تحریک می‌شوند، متورم می‌شوند و با مخاط پر می‌شوند و باعث سرفه می‌شوند. سرفه شما می‌تواند چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. این علامت اصلی Bronchitis است. ویروس‌ها شایع‌ترین علت برونشیت حاد هستند. دود و سایر عوامل تحریک‌کننده می‌توانند باعث برونشیت حاد و مزمن شوند.

برونشیت

انواع برونشیت چیست؟

وقتی مردم در مورد Bronchitis صحبت می‌کنند، معمولا منظورشان برونشیت حاد است، یک وضعیت موقتی که باعث سرفه می‌شود. برخی افراد آنقدر به برو نشیت مبتلا می‌شوند که به عنوان برو نشیت مزمن در نظر گرفته می‌شود.

برونشیت حاد

برو نشیت حاد معمولاً در اثر عفونت ویروسی ایجاد می‌شود و در عرض چند هفته خود به خود از بین می‌رود. اکثر مردم برای برو نشیت حاد نیازی به درمان ندارند.

برونشیت مزمن

اگر در اکثر روزهای ماه به مدت سه ماه از سال سرفه همراه با مخاط داشته باشید، Bronchitis مزمن دارید. این حداقل دو سال ادامه دارد. اگر برونشیت مزمن دارید، ممکن است به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) مبتلا باشید. از پزشک خود بپرسید که آیا باید آزمایش COPD را انجام دهید یا خیر.

برونشیت چه کسانی را مبتلا می‌کند؟

هر کسی ممکن است به Bronchitis مبتلا شود، اما اگر:

سیگار بکشید یا در اطراف کسی هستید که سیگار می‌کشد.
آسم، COPD یا سایر شرایط تنفسی داشته باشید.
مبتلا به GERD (ریفلاکس اسید مزمن).
یک اختلال خودایمنی یا بیماری دیگری دارید که باعث التهاب می‌شود.
اطراف آلاینده‌های هوا (مانند دود یا مواد شیمیایی) هستند.

برونشیت چگونه بر بدن من تأثیر می‌گذارد؟

هنگامی که راه‌های هوایی شما تحریک می‌شود، سیستم ایمنی بدن باعث می‌شود که آنها متورم شده و با مخاط پر شوند. برای پاکسازی مخاط سرفه می‌کنید. تا زمانی که مخاط یا التهاب در راه‌های هوایی شما وجود داشته باشد، به سرفه ادامه می‌دهید.

علائم برونشیت چیست؟

سرفه مداوم که یک تا سه هفته طول می‌کشد، علامت اصلی Bronchitis است. معمولاً هنگام سرفه‌های همراه با برونشیت، خلط ایجاد می‌کنید، اما در عوض ممکن است سرفه خشک داشته باشید. همچنین ممکن است هنگام نفس کشیدن صدای سوت یا خس‌خس بشنوید.

ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید، از جمله:

  • تنگی نفس.
  • تب.
  • آبریزش بینی.
  • خستگی.

چه چیزی باعث برونشیت می‌شود؟

تقریباً همیشه برونشیت را از یک ویروس دریافت می‌کنید. با این حال، تقریباً هر چیزی که راه های هوایی شما را تحریک کند می‌تواند باعث آن شود. علل عفونی و غیر عفونی برونشیت عبارتند از:

ویروس‌ها ویروس هایی که باعث Bronchitisمی‌شوند عبارتند از: آنفولانزا (آنفولانزا)، ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV)، آدنوویروس، راینو ویروس (سرماخوردگی معمولی) و کرونا.
باکتری‌ها باکتری‌هایی که باعث Bronchitis می‌شوند عبارتند از Bordetella pertussis، مایکوپلاسما پنومونی و کلامیدیا پنومونی.
آلودگی.
کشیدن سیگار یا ماری جوانا (حشیش).

چگونه برونشیت می‌گیرید؟

زمانی که راه‌های هوایی متورم شده و با مخاط پر می‌شود، به برونشیت مبتلا می‌شوید. می‌توانید ویروس‌ها و باکتری‌هایی را که باعث Bronchitis می‌شوند، از تماس نزدیک (دست دادن، در آغوش گرفتن، لمس همان سطوح) با فردی که به آن‌ها مبتلا است، دریافت کنید. لازم نیست خودتان Bronchitis داشته باشید تا ویروس را به شخص دیگری منتقل کنید که در نهایت به برونشیت می رسد.

محرک‌های دیگر مانند تنباکو یا آلاینده ها در هوایی که تنفس می‌کنید وجود دارد.

تشخیص برونشیت

برونشیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک می‌تواند براساس سابقه سلامتی و علائم (تشخیص بالینی) تشخیص دهد که آیا Bronchitis دارید یا خیر. آنها به ریه های شما برای علائم احتقان گوش می‌دهند و مطمئن می‌شوند که خوب نفس می‌کشید. آنها ممکن است شما را برای عفونت‌های ویروسی، مانند آنفولانزا یا COVID-19 آزمایش کنند.

چه آزمایشاتی برای تشخیص این عارضه انجام خواهد شد؟

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص برونشیت وجود ندارد، اما ممکن است برای شرایط دیگر آزمایش شوید. آزمایشات احتمالی عبارتند از:

سواب بینی. پزشک ممکن است از یک چوب با نوک نرم (سواب) در بینی شما برای آزمایش ویروس هایی مانند COVID-19 یا آنفولانزا استفاده کند.
اشعه ایکس قفسه سینه. اگر سرفه شما برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، ممکن است برای رد کردن شرایط جدی‌تر، رادیوگرافی قفسه سینه بگیرید. پزشک از دستگاهی برای گرفتن عکس از قلب و ریه‌های فرد استفاده می‌کند. آنها به دنبال علائم بیماری‌های دیگری می‌گردند که می‌توانند علائم را ایجاد کنند.
آزمایشات خون. ممکن است آزمایش خون را با استفاده از یک سوزن در بازوی فرد انجام دهد تا به دنبال عفونت یا بررسی سلامت کلی فرد باشد.
آزمایش خلط. ممکن است پزشک فرد را وادار به سرفه کند و سپس در لوله تف کند. نمونه شما برای علائم ویروس یا باکتری مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
تست‌های عملکرد ریوی اگر پزشک فکر می کند که برونشیت مزمن دارید، ممکن است از دستگاهی برای آزمایش عملکرد ریه‌های شما استفاده کند.

برونشیت چگونه درمان می‌شود؟

برونشیت حاد معمولاً با دارو درمان نمی‌شود. اگر آنفولانزا دارید و علائم شما در دو روز گذشته شروع شده است، ممکن است پزشک داروهای ضد ویروسی برای کمک به از بین رفتن سریعتر آن تجویز کند.

از آنجایی که Bronchitis تقریباً هرگز توسط باکتری ایجاد نمی‌شود، آنتی‌بیوتیک‌ها به بهبودی شما کمک نمی‌کنند و حتی ممکن است حال شما را بدتر کنند.

چه داروهایی برای درمان برونشیت استفاده می‌شود؟

پزشک احتمالاً داروهایی را برای درمان برونشیت شما تجویز نمی‌کند. در برخی موارد، می‌توانید از داروها برای کمک به علائم یا درمان علت زمینه‌ای استفاده کنید، از جمله:

داروهای ضد ویروسی اگر برونشیت شما ناشی از آنفولانزا باشد، پزشک ممکن است یک داروی ضد ویروسی مانند تامیفلو، رلنزا و راپیواب تجویز کند. اگر پس از شروع علائم به سرعت شروع به مصرف داروهای ضد ویروسی کنید، ممکن است زودتر احساس بهتری داشته باشید.
برونکودیلاتورها اگر مشکل تنفسی دارید، ممکن است پزشک یک برونکودیلاتور (دارویی که به باز شدن راه‌های هوایی کمک می‌کند) تجویز کند.
داروهای ضد التهاب. پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدها و سایر داروها را برای کاهش التهاب تجویز کند.
داروهای سرکوب کننده سرفه داروهای سرکوب کننده سرفه بدون نسخه‌ای (ضد سرفه) ممکن است به سرفه آزاردهنده کمک کنند. این شامل دکسترومتورفان (Robitussin®، DayQuil™، PediaCare®) و بنزوناتات (Tessalon Perles®، Zonatuss™) است.
آنتی‌بیوتیک‌ها. خیلی بعید است که برای برونشیت با آنتی بیوتیک درمان شوید، مگر اینکه پزشک فکر کند که عفونت باکتریایی دارید.
درمان COPD یا آسم. اگر COPD یا آسم دارید، پزشک ممکن است از داروهای اضافی یا درمان‌های تنفسی برای برونشیت مزمن استفاده کند.

عوارض برونشیت

آیا باید برای برونشیت آنتی بیوتیک مصرف کنم؟

نه، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در بیشتر موارد به فرد کمک نمی‌کند که بر برونشیت غلبه کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای از بین بردن باکتری‌هایی که شما را بیمار می کنند استفاده می‌شود. برونشیت در 95 درصد مواقع توسط ویروس ایجاد می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌ها به شما در خلاص شدن از شر ویروس کمک نمی‌کنند.

چگونه علائم برونشیت را مدیریت کنم؟

با داروهای بدون نسخه و استراحت می‌توانید علائم برونشیت را در خانه مدیریت کنید. استفاده از دستگاه مرطوب کننده یا دوش آب گرم می‌تواند به شل شدن مخاط و تسهیل تنفس کمک کند. می‌توانید از ایبوپروفن یا استامینوفن برای کمک به درد و دردهای ناشی از عفونت ویروسی استفاده کنید.

اگر برونشیت حاد دارید چه مدت مسری هستید؟

برونشیت به خودی خود مسری نیست، اما برخی از علل آن مسری هستند. اگر برونشیت توسط ویروس ایجاد شده باشد، می‌توانید برای چند روز تا یک هفته مسری باشید. اگر برونشیت توسط باکتری ایجاد شده باشد، معمولاً 24 ساعت پس از شروع آنتی بیوتیک دیگر مسری نیستید. سایر علل برونشیت مسری نیستند.

چگونه می‌توانم خطر برونشیت را کاهش دهم؟

بهترین راه برای کاهش خطر برونشیت این است که از ابتلا به ویروس‌ها و سایر علل تحریک ریه خودداری کنید. راه‌های خاص برای کاهش خطر عبارتند از:

اگر شما یا آنها بیمار هستید، سعی کنید از قرار گرفتن در اطراف افراد دیگر خودداری کنید. این امر به ویژه در ماه‌های زمستان که مردم در داخل خانه جمع می‌شوند صادق است.
از دود و سایر عوامل تحریک کننده خودداری کنید.
اگر آسم یا آلرژی دارید، از هرگونه محرک (از جمله حیوانات خانگی، گرد و غبار و گرده گل) اجتناب کنید.
یک مرطوب کننده راه اندازی کنید. هوای مرطوب کمتر احتمال دارد ریه‌ها را تحریک کند.
استراحت کافی داشته باشید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید.
دست های خود را اغلب با آب و صابون بشویید. اگر قادر به استفاده از آب و صابون نیستید، از ضدعفونی کننده دست حاوی الکل استفاده کنید.
مطمئن شوید که در مورد واکسن آنفولانزا و ذات الریه به روز هستید.

چشم انداز برونشیت چیست؟

برونشیت حاد معمولاً جدی نیست. در حالی که ناامید کننده هستید، باید چند هفته منتظر علائم باشید. اگر با یک بیماری قلبی یا بیماری تنفسی دیگری مانند آسم زندگی می‌کنید، ممکن است علائم شما را بدتر یا طولانی‌تر کند.

برونشیت مزمن می‌تواند یک بیماری جدی باشد و ممکن است به این معنی باشد که شما آسیب ریه دارید. در حالی که آسیب قابل جبران نیست، پزشک می‌تواند به فرد کمک کند علائم خود را مدیریت کنید و عودهای کمتری داشته باشید.

عوارض برونشیت

اگر یک بیماری مداوم مانند آسم، دیابت، بیماری مزمن انسدادی ریه یا نارسایی قلبی دارید، برونشیت ممکن است آن را بدتر کند (تشدید). در صورت داشتن هر گونه بیماری مداوم به پزشک خود بگویید.

آیا برونشیت به خودی خود از بین می‌رود؟

بله، Bronchitis حاد معمولا خود به خود از بین می‌رود. این تقریباً همیشه توسط یک ویروس ایجاد می شود، و شما نمی2‌توانید با دارو از شر اکثر ویروس ها خلاص شوید. در حالی که منتظر کاهش التهاب هستید، می توانید علائم را در خانه درمان کنید.

برونشیت ناشی از چیز دیگری ممکن است نیاز به درمان داشته باشد تا از بین برود. Bronchitis مزمن معمولاً به طور کامل از بین نمی‌رود، اما می‌تواند با درمان بهبود یابد.

چه مدت طول می‌کشد تا برونشیت برطرف شود؟

اکثر مردم در حدود دو هفته از Bronchitis غلبه می‌کنند، اما ممکن است سه تا شش هفته طول بکشد. تا زمانی که بهتر می شوید، می‌توانید علائم خود را در خانه با داروهای بدون نسخه مدیریت کنید. اگر بعد از سه هفته بهتر نشدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

اگر Bronchitis مزمن دارید، می‌توانید با درمان بیماری‌های زمینه‌ای مانند COPD، دفعات علائم خود را کاهش دهید. شما و پزشک خود می توانید با هم برنامه‌ای برای درمان نگرانی‌های خاص خود ایجاد کنید.

چه زمانی باید در مورد برونشیت به پزشک مراجعه کنم؟

سخت است که بدانید Bronchitis دارید یا چیز جدی‌تری دارید. در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

سرفه‌ای که بیش از سه هفته طول بکشد.
تب بیشتر از 102 درجه فارنهایت.
تبی که بیش از پنج روز طول بکشد.
سرفه ای که خون تولید می کند.
تنگی نفس یا خس خس سینه.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

بهترین راه برای درمان علائم من در خانه چیست؟
انتظار داشته باشم Bronchitis چقدر طول بکشد؟
به دنبال چه علائم جدید یا بدتری باید باشم؟
اگر علائم بهبود نیافته باشد، چه زمانی باید دوباره شما را ببینم؟

تفاوت بین برونشیت و پنومونی چیست؟

Bronchitis التهاب راه های هوایی منتهی به ریه‌ها است. پنومونی التهاب خود ریه‌ها است.

برونشیت باعث التهاب و مخاط در نای و برونش می شود که باعث سرفه های زیادی می شود. ذات الریه باعث التهاب و مایع در کیسه‌های کوچک در ریه‌ها (آلوئول‌ها) می‌شود که تنفس را سخت می‌کند. شما همچنین معمولاً سرفه و تب دارید. پنومونی جدی تر از برونشیت است. در حالی که ممکن است عفونتی داشته باشید که هر دو را ایجاد می‌کند، برونشیت معمولاً به ذات الریه تبدیل نمی‌شود.

تفاوت بین برونشیت و برونشیولیت چیست؟

Bronchitis التهاب راه‌های هوایی بزرگتر (نای و برونش) است که به ریه‌ها می‌رسد. برونشیولیت التهاب راه‌های هوایی کوچکتر بعدی (برونشیول‌ها) است که از نایژه‌ها جدا می‌شوند. کودکان معمولا به Bronchitis مبتلا می‌شوند در حالی که بزرگسالان به برونشیت مبتلا می‌شوند.

ابتلا به Bronchitis در بهترین حالت ممکن است ناامید کننده باشد. حتی زمانی که از آبریزش بینی و بدن درد خلاص شوید، به نظر می‌رسد سرفه برای همیشه ادامه دارد. داروهای بدون نسخه و حتی داروهای خانگی، مانند عسل، می‌توانند به شما کمک کنند تا زمانی که احساس بهتری کنید. اگر در مدیریت علائم خود مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر به طور مکرر Bronchitis دارید، ممکن است Bronchitis مزمن ناشی از یک بیماری زمینه‌ای داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

آیا برونشیت مسری است؟

خود Bronchitis– التهاب راه‌های هوایی – مسری نیست، اما ویروس‌ها و باکتری‌هایی که می‌توانند آن را ایجاد کنند مسری هستند. به عنوان مثال، اگر مبتلا به آنفولانزا هستید، ممکن است به Bronchitis نیز مبتلا شوید. اما وقتی دوست شما از شما آنفولانزا می‌گیرد، راه های هوایی او مانند شما ملتهب نمی‌شود.

آیا برونشیت یک عارضه جانبی COVID-19 است؟

تقریباً با هر ویروسی، از جمله SARS-CoV2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، می‌توانید برونشیت بگیرید. علائم Bronchitis می‌تواند شبیه به کووید-19 باشد، بنابراین مطمئن شوید که برای اینکه بدانید کدام یک را دارید آزمایش دهید. هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد COVID-19 بیشتر از سایر بیماری‌های ویروسی باعث Bronchitis می‌شود.

نتایج دوره:

مصاحبه با تعدادی از قهرمانان کاهش وزن ما رو ببینید و با تجربه اونا کاهش وزن سریعتری رو تجربه کنید.

نویسنده تیم تحقیقاتی اندام برتر

گروه تخصصی کاهش وزن اندام برتر، ارائه دهنده متد اختصاصی کاهش وزن ریشه ای است که به همه علاقمندان به تناسب اندام کمک می کند به راحتی در کنار سفره غذایی خانواده وزن کم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران
مطالب مرتبط